14 Kasım 2014 Cuma

Efes 'mesaj'ı verdi! (ve Euroleague Cuma)

               Euroleague'de ilk yarı Cuma akşamı oynanan maçlarla tamamlandı, temsilcilerimizden Anadolu Efes ilk yarıyı güçlü bir mesaj vererek tamamladı...


                                 1. TEMSİLCİLERİMİZ

    Anadolu Efes 75 - 73 Real Madrid

Maçın Hikayesi: İlk dakikalarda iki takım da pota altında üstünlük kurmaya çalıştı, ilk üç dakikada 7-2'yi yakalayan Efes'e karşı Nocioni&Bourousis'le etkili olan Real maçtaki en büyük üstünlüğü olan 9-14'ü yakaladı, Efes'in Perperoglou temelli sayılar bulmasıyla ilk çeyrek 18-18 bitti.


İkinci çeyreğe Balbay-Furkan-Cedi-Saric-Milko beşiyle başlayan Efes mükemmel savunma yaptı, hücumda da sayılar gelince 14.dakikada skor 29-21 oldu; bu dakikadan sonra Sergio Rodriguez'in oyuna girmesi ve Real Madrid'in tempoyu kontrol etmesiyle Real 2-11'lik seri yakalayarak öne fırladı, devre sonunda ise Cedi'nin 2/2 üçlüğüyle üstünlük tekrar Efes'e döndü; ilk yarı 39-36 bitti.


İkinci yarıya da iyi başlayan Efes 24.dakikada maçtaki tek çift haneli farkı 50-40 ile yakaladı, Llull-Rodriguez'in yanyana oynamasıyla etkili olan ve 2-14'lük seri yakalayan Real üstünlüğü alsa da son iki dakikada tekrar Saric-Bjelica ile öne geçen Efes oldu: 60-57


Son çeyrek başında, dört serbest atış kaçıran Efes savunmada da Real'i durduramadı ve bitime altı dakika kala skor 64-64 oldu, Carroll ve Nocioni ile son 2.30'a 68-71 ile önde giren Real'e karşı Efes skoru dengeledi, Draper'ın üç hücumun ikisinde saçmalamasına karşılık Llull de iki önemli atış kaçırınca skor dengeye geldi, son hücumda Milko'ya yapılan apaçık harekete faul kararı çıkmadı ama Janning'in tipi galibiyeti Efes'e getirdi.İstatistikler: Efes'te Cedi Osman 16s-7r-2a-3b ile oynayarak uzun zaman sonra bir Türk takımının Avrupa Kupası galibiyetinde başrolü oynayan Türk oyuncu oldu, Saric 13s-5r-2a ve Lasme 12s-7r-2b ile oynadılar.


Real'de Rudy'nin oynamadığı maçta Llull 20 sayı üretirken Bourousis 17s-6r-2a-2b ve Sergio Rodriguez 10s-4a ile oynadılar.Yorum: İstanbul'da bir Euroleague klasiği olmayı hakeden bir maç izledik, Anadolu Efes maç boyunca mükemmel savunma yaparak Real'i 75 sayının altında tuttu ve galip gelmeyi başardı. Real'in iki şutörü Rivers ve Carroll toplamda 3/9 ikilik-1/4 üçlükle 9 sayı ürettiler, maçın en kritik olayı bu iki oyuncunun hiçbir bölümde devreye girememesi oldu, sadece son bölümde Carroll devreye girer gibi oldu ama Llull'ün topu paylaşmaması ile o da etkisiz kaldı. Cedi Osman'ın performansı için mükemmelden başka birşey diyemeyiz. Cedi 1/2 ikilik ve 4/4 üçlük isabetiyle oynadı, savunmada ortaya koyduğu gayret de çok üst seviyeydi. RMD ile Efes'in grubu ilk ikide bitirmeleri çok yüksek ihtimal, böylece Efes'in Top16'de Real'den kaçtığını söyleyebiliriz -hatta büyük ihtimalle Zalgiris de diğer grupta kalacak-                                2. EUROLEAGUE CUMASassari sonunda: Efes'in grubundaki diğer maçta Dinamo Sassari grubun güçlü takımlarından Zalgiris'i 32-16'lık son çeyrekle yenerek ilk devre sonunda galibiyetle tanıştı. Sassari'de Lawal 25s-9r-2a-3tç-2b'lik dev bir performans ortaya koydu; Logan 20s-3r-3a-5tç ve Brooks 16s-7tç ile oynadılar; Sassari toplamda 22 top çalma yaparak son yedi yıldır Euroleague'de bir maçta en fazla top çalan takım oldu.CSKA son çeyrekte: CSKA Moskova, Limoges deplasmanında son çeyreğe 12 sayı farkla geride girdi ama 5-27'lik mükemmel son çeyrekle galip geldi. Teodosic 16s-12a ile oynarken CSKA takım halinde 30 asiste ulaştı.Alba Berlin avantajı elde etti: B Grubu'ndaki dördüncülük mücadelesinde Alba Berlin deplasmanda Cedevita'yı 67-80 ile yenerek avantajı ele aldı, kenardan gelen McClean 20s-5r-3tç ve Redding 10s-7r-8a ile oynadılar, Alba toplamda %68 ikilik yüzdesiyle oynadı.Barcelona da namağlup: Barcelona zorlu C Grubu'nda ilk yarıyı namağlup bitirmeyi başardı. Tomic 16s-10r ile oynarken, Barcelona maç boyunca çok iyi savunma yaptı ve PAO'yu 70 sayının altında tutmayı başardı.

sahinarif88@hotmail.com

twitter: @arifsahin1

www.abcspor.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme